Buğday, Arpa Ve Mısırın Gümrük Vergisi SıfırlandıBUĞDAY, ARPA VE MISIRIN GÜMRÜK VERGİSİ SIFIRLANDI

Makarnalık durum buğday, adi buğday, kızıl buğday, mahlut, beyaz arpa, matlık arpa ve mısır ithalatında uygulanan gümrük vergisi 31 Aralık'a kadar sıfırlandı.


İthalat Rejimi Kararına Ek karar ile ülke gruplarına göre yüzde 45’e kadar olan buğday, arpa ve mısırda  gümrük vergisi, 31 Aralık 2020 tarihine kadar sıfırlandı.

Resmi Gazete’de yayınlanan karar uyarınca 1001 Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonlu(GTİP) buğday, 1003 GTİP’li arpa ve 1005 GTİP’li mısır ithalatında gümrük vergileri yılbaşına kadar sıfırlandı.

Gümrük vergisi, buğdayda yüzde 45, arpada yüzde 35, mısırda ise yüzde 25 seviyesindeydi. Tüm ülke gruplarına aynı oranda uygulanan gümrük vergisi sadece Bosna Hersek’ten yapılan ithalatta yüzde 0 düzeyindeydi.


Suriye’ye un ve bakliyat hibesi

Toprak Mahsulleri Ofisi, Suriye'de yaşayan sivil halk başta olmak üzere ihtiyaç sahibi ülkelere un, mercimek ve nohut hibesi yapacak.

Suriye’de yaşayan sivil halk başta olmak üzere ihtiyaç sahiplerine un ve bakliyat hibe edilecek. Hibe konusunda Toprak Mahsulleri Ofisi görevlendirildi.
Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı kapsamında, 100 bin tona kadar ekmeklik buğday karşılığı un ile 10 bin tona kadar yeşil mercimek ve nohut hibe edilecek.
TMO’nun temin edeceği ekmeklik buğday unu, yeşil mercimek ve nohut, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı(AFAD) tarafından yapılacak bildirim üzerine, Kızılay veya AFAD’a teslim edilecek. Bunların dağıtımı da AFAD koordinasyonunda, Kızılay ve AFAD tarafından gerçekleştirilecek.

Daha önceki hibe tarzı uygulamalarda kurumlar için görev zararı olarak tanımlanan uygulama bu kararda görevlendirme bedeli olarak yer aldı. Görevlendirme bedeli maliyetin üzerine KDV eklenerek hesaplanacak ve TMO’ya Hazine tarafından ödenecek.DETAY HABER
21.10.2020

Etiketler = İthalat Rejimi Kararı, Resmi Gazete, Buğday, Arpa, Mısır, Gümrük Vergisi Sıfırlandı, Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu, GTİP, Suriye, un, bakliyat, hibesi,