İBB’den Raylı Sistemler İçin 207 Milyon Euroluk Borçlanma TalebiİBB’DEN RAYLI SİSTEMLER İÇİN 207 MİLYON EUROLUK BORÇLANMA TALEBİ
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB), metro projesi ve tramvay araç alımları için 207 milyon 800 bin euro daha borçlanma talebi belediye meclis gündemine geldi…

Yenikapı Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezinde Meclis 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında11 Ekim 2021 Pazartesi saat 14.00’de yapılan İBB Meclisi oturumunda gündem dışı konuşmalar ve 114 gündem teklifi ele alındı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin metro projesi ve tramvay araçlarının alımı için toplamda 207 milyon 800 bin avroluk bir borçlanma talebi belediye tarafından meclise sunuldu. Yenikapı Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde meclis 1. Başkan Vekili Zeynel Abidin başkanlığında gerçekleştirilen İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Meclisi oturumunda yapılan gündem dışı konuşmalar arasında bugün 114 adet gündem konusu teklifi ele alındı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi finansman Müdürlüğünün teklifine göre Kaynarca-Pendik-Tuzla Metro Hattı ile Sabiha Gökçen Havalimanı raylı sistem bağlantısı arasında yapılacak projelerde kullanılmak üzere 150 milyon avro artı KDV ile birlikte dış borçlanma talebi meclis gündemine sunuldu. Bunlara ek olarak da finansman Müdürlüğü’nün teklifinde yine 34 adet tramvay araç alımı için de 57 milyon 800 bin avro artı KDV dışı borçlanma talebi meclise sunulduğu, toplamda 207,8 milyon avroluk borçlanma talebi görüşülmek üzere komisyonlara gönderildi.

Başkanlık Ek Teklifleri’nin 14 ve 15 maddelerinde dış borçlanma yetkisi istenen maddeler şöyle;

14. Dış borçlanma (Kaynarca-Pendik-Tuzla Metro Hattı ile Sabiha Gökçen Havalimanı Raylı Sistem Bağlantısı Projelerinde Kullanılmak Üzere 150.000.000,00-EURO+KDV). Finansman Müdürlüğü teklifi.(2021/1259)
15. Dış borçlanma (34 Adet tramvay araç alım işi kapsamında 57.800.000.00-EURO+KDV). Finansman Müdürlüğü teklifi.(2021/1260)
 
Eylül ayı için de 3 metro projesinin finansmanı için 655 milyon euro tutarında borçlanma yetkisi verilmişti.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) eylül ayı üçüncü meclis toplantısı Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri Merkezi'nde yapıldı. Meclis 2. Başkanvekili Ömer Faruk Kalaycı'nın başkanlığında toplanan meclis daha önce 565 milyon euro borçlanma izni verdiği üç metro projesinin devamı için başkanlık makamına 655 milyon Euro artı KDV ve sigorta prim tutarınca daha borçlanma yetkisi verilmişti. (Rapor No:124 -Tarih:16.09.2021 –Dosya No:2021/218)

ÜMRANİYE-ATAŞEHİR-GÖZTEPE METROSU
İBB, Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metrosu çalışmalarının devamı için 225 milyon euro artı sigorta prim tutarınca dış borçlanma yapılabilmesi için meclisten yetki istedi.
Teklifi değerlendiren komisyon raporunda ise İBB'nin kanuna göre 32 milyar 354 milyon lira olan borç limitini aşarak toplam 41 milyar 731 milyon 860 bin lira borçlandığı hatırlatıldı. Komisyon görüşünde, borçlanma limitinin aşılması nedeniyle borçlanmanın çok taraflı yatırım ve kalkınma bankaları ile yabancı devlet kuruluşlarından doğrudan veya İller Bankası aracılığıyla yapılabileceği bildirildi.

225 milyon euro artı sigorta prim tutarındaki dış borçlanma teklifi meclis üyeleri tarafından oy birliği ile kabul edildi.

MAHMUTBEY-BAHÇEŞEHİR METRO PROJESİ
Mahmutbey-Bahçeşehir Metro Projesinin devamı için meclisten 305 milyon euro artı KDV ve sigorta prim tutarınca borçlanma yetkisi talep edildi. Teklifi inceleyen Plan ve Bütçe Komisyonu ise borçlanma limitinin aşılması nedeniyle talep edilen borçlanmanın çok taraflı yatırım ve kalkınma bankaları ile yabancı devlet kuruluşlarından doğrudan veya İller Bankası aracılığıyla yapılabileceği şeklinde görüş bildirildi.

"ÇEKMEKÖY-SANCAKTEPE-SULTANBEYLİ METRO HATTI"
Mecliste Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı inşaatı için de borçlanma talebi yapıldı. Finansman Müdürlüğü meclise ulaşan yazısında metro hattı için daha önce 170 milyon euro dış borçlanmada bulunulduğunu hatırlatarak hattın devamı için 125 milyon euro artı KDV ve sigorta prim tutarınca borçlanma yetkisi talep edildi.DETAY HABER
12.10.2021

Etiketler = İBB, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Raylı Sistem projeleri, 207 Milyon Euro, Borçlanma Talebi, metro projesi, tramvay araç alımı, dış borçlanma ,