ROKETSAN’dan TSK’ya Omtas Tanksavar Füze Sistemi Teslimatı


 
OMTAS’ın ikinci seri üretim kafile kabul faaliyeti sonucunda çok sayıda silah sistemi ve mühimmat Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine kazandırıldı.
Kara ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıklarının orta menzildeki tanksavar sistemi ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak ROKETSAN tarafından üretilen OMTAS seri üretim aşamasına geçerek envantere girmeye başladı. OMTAS’ın ikinci seri üretim kafile kabul faaliyeti sonucunda, yüksek miktarda silah sistemi ve mühimmat, TSK envanterine kazandırıldı.
Asıl görevi olan tank avcılığının yanı sıra karada ve su üstünde ortaya çıkabilecek diğer hedeflere karşı da etkili olması için tasarlanan OMTAS, kızılötesi görüntüleyici arayıcı başlık sayesinde gece/gündüz ve her türlü hava koşulunda görev yapabiliyor. OMTAS Silah Sistemi; fırlatma sistemi (füze, atış platformu, atış kontrol ünitesi), taşıma sandıkları ve eğitim simülatöründen oluşuyor.
OMTAS, FNSS’nin STA’ları üzerinden envantere girmişti
Geçtiğimiz yıl FNSS Savunma tarafından Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na yapılan STA teslimatları kapsamında OMTAS tanksavar kuleli araçların da teslimatı gerçekleştirilmişti. FNSS Genel Müdürü ve Üst Yöneticisi Nail Kurt yaptığı açıklamada Silah Taşıyıcı Araç projesi kapsamında 26 adet araç teslimatı gerçekleştirildiğini ifade etmişti. Nail Kurt, “STA’da bugüne kadar 26 araç teslim edildi. Son 2 araç OMTAS füzeli kulelerle teslim edildi. Böylece Roketsan’ın geliştirdiği OMTAS’lar da araç üzerinde envantere girmiş oldu. Teslimatlar tam hızı ile devam ediyor. Yıl sonuna doğru PARS 4×4 de OMTAS füzeli kuleleri ile teslim edilecek.” ifadelerine yer vermişti.


DETAY HABER
17.02.2021

Etiketler = ROKETSAN’dan ,Tsk’ya Omtas Tanksavar Füze, Sistemi Teslimatı,Detay Haber,